LÉKÁRNIČKY A JEJICH OBSAH

31.05.2017

V České republice je legislativou dáno pouze vybavení lékárničky pro motoristy - tedy autolékárničky. Ostatní lékárničky a jejich vybavení, například na pracoviště, tábor nebo do domácnosti, si musí každý poskládat sám, případně si může koupit lékárničku již sestavenou od výrobce.

Obecně platí, že nejlepším vybavením jsou znalosti a dovednosti. Když už chce mít člověk vybavenou lékárničku, měl by vědět, co v ní má a jak to použít. Problém, se kterým se mohou především laici setkat, jsou velice nekvalitní (a často nejlevnější) materiály v již připravených setech. Nejvíce se to týká lékárniček pro domácnosti a minilékárniček na kolo nebo pro turistiku. A ještě konkrétněji jde o absenci kvalitního tlakového obvazu pro zástavu masivního krvácení, alkoholem napuštěné čtverečky pro dezinfekci, absenci stahovacího obvazu, nekvalitní náplasti bez polštářku i s ním, nekvalitní nůžky, absence leukostehů na menší rány, resuscitační roušku, atd.. Druhým extrémem jsou velice kvalitní a velice drahé materiály, které jsou určeny především pro použití ve válce. Osobně jsem se setkala s několika lidmi, kteří doslova čekají na další výplatu, aby si mohli nějaký takový materiál pořídit. Přitom už dopředu odmítají, že by jej použili na někoho zraněného na ulici (protože je to moc drahé). Pánové jistě prominou, ale jde především o nadšence z řad airsoftových týmů a komunity internetového fóra, které diskutuje o možnosti přežití v post-apokalyptickém světě.

JAK TEDY VYBRAT MATERIÁLY A POSTAVIT LÉKÁRNIČKU


  • ZNÁT PROSTŘEDÍ, do kterého bude lékárnička nošena. Jiné složení lékárničky bude mít rodina na výletě a jiné voják na bitevním poli.
  • PRACOVAT V OBORU medicíny prvního kontaktu. Vyzkoušet mnoho materiálů a vybrat si. A nebo:
  • NECHAT SI PORADIT od člověka, který v tomto oboru pracuje a zároveň opravdu ošetřuje raněné, nikoli zdravotní sestřičku od zubaře nebo combat medika, který sedí v kanceláři. Nejvíce má odzkoušeno personál traumacenter, urgentních příjmů, popáleninových center, záchranné služby a combat medici z terénu.
  • RADĚJI OPAKUJI: NECHAT SI PORADIT OD ODBORNÍKA Z PRAXE (PRAXE, PRAXE, PRAXE!!!).
  • VŠE SI VYZKOUŠET A OSAHAT. Tedy vědět, jaký zdravotnický materiál v lékárně je, jak se rozbaluje a jak používá. Typickým příkladem jsou dezinfekce a dotazy: "Můžu je použít do rány?", "Vyčistím s nimi ránu opravdu kvalitně?", "Můžu si s nimi provést dezinfekci vlastních rukou?".
  • PODLE KOMPETENCÍ. Pokud si nevyrábíte lékárničku pro použití v absolutní divočině, post-apokalyptickém světě, na bitevní pole nebo pro své vlastní a pouze osobní použití, není v ČR povolené používat prostředky, materiály a především léčiva, které mi nenáleží bez příslušného vzdělání. Krásným případem je vybavení některých laických poskytovatelů první pomoci, konkrétně "malý "fýzák", který vpravím do žíly, kdyby náhodou".
  • PODLE VLASTNÍCH ZKUŠENOSTÍ především. Pokud se vám něco osvědčilo a byli jste spokojeni, mějte to ve své lékárničce, i kdyby vám někdo tvrdil, že je to zbytečné. Při přípravě tohoto článku jsem shlédla několik youtube videí, webových stránek a diskuzí. Každému se líbí a vyhovuje něco trochu jiného. Důležité je umět to použít na správném místě, ve správný čas a adekvátně.  

LÉKÁRNIČKY KONKRÉTNĚ:

PŘIPRAVUJE SE
PŘIPRAVUJE SE
PŘIPRAVUJE SE
PŘIPRAVUJE SE
PŘIPRAVUJE SE